Jak usunąć wgniecenie w samochodzie?

Wgniecenia w samochodzie to coś, z czym każdy kierowca musi się zaznajomić i zaakceptować możliwość zaistnienia sytuacji, w których takie wgniecenie mogłoby się pojawić. Nie zawsze jest to nasza wina, może być tak, że wyjdziemy z pracy, wsiadamy do samochodu i widzimy uszkodzenie na karoserii, nie wiemy, kto je spowodował, nikt nie zostawił żadnych informacji ubezpieczeniowych. W takiej sytuacji przydaje się pewna znajomość mechaniki pojazdowej.

Domowe sposoby na usunięcie wgnieceń w samochodzie

Jeżeli uszkodzenie nie jest zbyt poważne, dobrą opcją może być zajęcie się nim samemu, bez pomocy mechanika samochodowego. W praktyce oznacza to wgniecenia bez uszkodzenia lakieru. Takie wgniecenie możemy naprawić sami w swoim garażu. Będziemy potrzebować kleju termopotliwego, pistoletu na klej termopotliwy, grzybków PDR oraz wyciągarki do wgnieceń. Najpierw powinniśmy rozgrzać pistolet z klejem i kiedy już będzie gotowy, nałożyć klej na grzybek. Ostrożnie i dokładnie przyklejamy go w miejscu wgniecenia, a następnie nakładamy na grzybek wyciągarkę i korzystamy z dźwigni, aż blacha nie odkształci się do swojego pierwotnego wyglądu i możliwe będzie odklejenie grzybka.

 


Mechanika samochodowa Lublin


Ile kosztuje naprawa wgniecenia w samochodzie?

Naprawa wgniecenia samodzielnie będzie kosztować od 20 do 50 złotych za klej termopotliwy i pistolet, 30zł za komplet grzybków i najwięcej, bo ok. 200zł zapłacimy za wyciągarkę do wgnieceń. Musimy ocenić, czy warto próbować samemu naprawić wgniecenie, czy udać się od razu do mechanika samochodowego. Zakup narzędzi jest najbardziej optymalny wtedy, gdy wgnieceń jest kilka, bo za każde kolejne płacilibyśmy więcej. Jeśli jednak widać, że wgniecenie jest zbyt duże i zbyt poważne abyśmy przystępowali do jego naprawy sami, warto udać się do fachowca. Tam za naprawę jednego wgniecenia zapłacimy ok. 50-70 złotych.

Konsekwencje wgnieceń w samochodzie

Nawet jeśli uda nam się naprawić wgniecenie, to wartość samochodu (jeśli będziemy go w przyszłości sprzedawać) spada. Pojazd traci walory estetyczne, a jeśli jest starszy, jego naprawa może okazać się nieopłacalna. Z pomocą specjalisty od mechaniki pojazdowej możemy ocenić, czy bardziej opłacalne będzie naprawienie uszkodzenia, czy (najczęściej w przypadku wielu wgnieceń) wymiana części karoserii.