Osoby zainteresowane rozpoczęciem praktykowania jogi często zastanawiają się, po jakim czasie będą widoczne efekty. Chodzi zarówno o sferę fizyczną, jak i duchową. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wiele zależy od indywidualnych czynników oraz czasu, jaki przeznacza się na poszczególne elementy jogi. Należy bowiem pamiętać, że w skład jej wchodzi nie tylko medytacja, ale także ćwiczenia fizyczne.

Reklama: Psychotesty Bydgoszcz

Kiedy będą widoczne pierwsze efekty praktykowania jogi?

Praktykując jogę należy przede wszystkim skupić się na przyjemności, jaką ona sprawia. Efekty, które przyjdą będą wyłącznie nagrodą za sukcesywną, czasem ciężką pracę. Jednak należy mieć świadomość, że dla każdej osoby rezultaty będą przychodzić w różnym czasie. Kiedy jedna osoba zacznie odczuwać zmiany nawet po kilku zajęcia, to drugiej przyjdzie czekać znacznie dłużej. Taki stan rzeczy zależy od kilku czynników. Joga ma za zadanie pracę nad samym sobą, więc wyniki są bardzo indywidualne. Wiele zależy od siły charakteru oraz determinacji. Jedni odczują znacznie szybciej efekty fizyczne, podczas gdy innym o wiele łatwiej przyjdzie zyskanie samoświadomości własnego organizmu, a więc lepsze rezultaty będą w sferze mentalnej.

 

Po jakim czasie oczekiwać efektów jogi?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, efekty jogi są bardzo indywidualne. Szacuje się jednak, że regularne ćwiczenia powinny dać rezultat już nawet po tygodniu. Jednak są one jeszcze na tyle małe, że czasem mogą one przejść niezauważone. Przeprowadzone badania wskazują, że tak naprawdę dopiero po pół roku będą widoczne zauważalne rezultaty. Zwykle jednak na wiele efektów trzeba czekać nawet kilka lat. Im dłużej praktykuje się jogę, tym poznaje się więcej asan, czyli pozycji. Przechodząc przez kolejne poziomy organizm coraz bardziej się rozciąga. Dlatego też efekty jogi będą zauważalne przez praktycznie cały czas.