Łokieć tenisisty jest bolesnym schorzeniem dotykającym boczną lub zewnętrzną część stawu łokciowego. Występuje u sportowców wyczynowych i niewyczynowych, ale także u zwykłych ludzi, którzy wykonują powtarzające się czynności na kończynach górnych. Wstrzyknięcie kortyzonu w łokieć tenisisty nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Jaka jest najskuteczniejsza metoda leczenia łokcia tenisisty?

Większość przypadków łokcia tenisisty ustępuje po zastosowaniu się do zaleceń terapeuty i programu rehabilitacyjnego nadzorowanego przez terapeutę, takiego jak fizjoterapeuta lub osteopata. Naturalna droga leczenia to zazwyczaj całkowite ustąpienie dolegliwości w ciągu 12-18 miesięcy. Wiemy jednak, że znaczna mniejszość pacjentów nie poddaje się rehabilitacji i szuka innych metod leczenia.

Czy zastrzyk kortyzonu w łokieć tenisisty pomaga?

W przeszłości zastrzyki kortyzonu były podawane pacjentom z uporczywym i uciążliwym bólem. Jednak ostatnie dowody sugerują, że kortyzon może nie być dobry dla pacjentów z łokciem tenisisty. Jak opisałem w artykule, który opublikowałem na temat zastrzyków w zapaleniu ścięgien, istnieją dobre dowody sugerujące, że kortyzon nie jest dobry dla łokcia tenisisty. Podczas gdy pacjenci uzyskują krótkotrwałą ulgę do 6 tygodni z kortyzonem, po 3 miesiącach często czują się gorzej. Ponadto, odsetek nawrotów jest większy niż 30% po wstrzyknięciu kortyzonu. Podsumowując, wydaje się, że zastrzyk kortyzonu w tym schorzeniu raczej cofa pacjentów niż pomaga im zwalczyć schorzenie na dobre

.

Jeśli kortyzon nie jest dobry dla ścięgien, to jakie są inne opcje?

Niestety, dowody na skuteczność innych metod leczenia nie są najlepsze. Istnieją pewne słabe dowody na to, że fala uderzeniowa może poprawić ból. Ostatnie badania sugerują, że założenie plastra z lekiem, takiego jak plaster GTN, może poprawić objawy w średnim okresie czasu. Jeśli chodzi o zastrzyki, opcje obejmują dekstrozę, PRP (osocze bogatopłytkowe) lub igłową tenotomię ścięgna w znieczuleniu miejscowym. Nie ma dowodów na to, że jeden rodzaj zastrzyku jest koniecznie lepszy od innych alternatyw. Niemniej jednak, istnieją pewne najnowsze dowody na to, że tenotomia igłowa i zastrzyki PRP działają w łokciu tenisisty. Wreszcie, zastrzyki powinny być wykonywane pod kontrolą ultrasonograficzną.

Czy w przypadku kłopotliwego łokcia tenisisty może istnieć inna przyczyna?

Możliwe. Niektóre przypadki uporczywego łokcia tenisisty mogą być spowodowane niestabilnością łokcia. Niestabilność występuje czasami po upadku, który prowadzi do zerwania więzadła. Zerwanie więzadła prowadzi do subtelnej niestabilności i uporczywego bólu w bocznej części łokcia.