Wybór nowej gry planszowej, czy to jako prezent, czy na następną noc planszówek, może wydawać się zniechęcającym zadaniem, więc oto poręczny przewodnik, który pomoże Ci wybrać tę jedną grę, która jest odpowiednia dla ciebie i osób, z którymi grasz.

Chociaż trzeba wziąć pod uwagę takie rzeczy jak ilu graczy będzie grać, jak również przedział wiekowy, myślę, że najlepszym sposobem na wybór gry jest określenie, gdzie na głupiej skali chcesz być. Pozwól mi wyjaśnić…

Gry dla wszystkich lubiących głupią zabawę

Jeśli chcesz mieć zabawę i “głupio” spędzać czas, i nie chcesz się martwić o zbyt wiele zasad, to prawdopodobnie będziesz chciał grać w gry imprezowe. Gry takie jak Telestrations, gdzie rysujesz i zgadujesz, co inni ludzie narysowali; lub Dixit, gdzie gracze próbują wybrać, która karta była twoja w oparciu o wskazówkę, którą dałeś. Te gry pozwalają szybko zacząć zabawę i dużo się śmiać.

Możesz nadal grać w “głupie” gry, nawet jeśli nie lubisz gier imprezzowych. Gry takie jak Spot It, gdzie próbujesz znaleźć dwa obrazki, które pasują do siebie na dowolnych 2 kartach, lub Lift it, gdzie musisz umieścić przedmioty na sobie – używając przyrządu przymocowanego do twojej głowy! Szaleństwo!

Wciąż głupie, ale już nieco bardziej przemyślane

Następnie, jeśli przesuniemy się w dół skali głupoty, trochę w kierunku poważnej strategii, te gry będą lekkie i łatwe do rozpoczęcia, ale będą obejmować trochę więcej zasad, aby je dobrze zrozumieć. Tutaj patrzymy na gry takie jak Sushi Go, gdzie gracze mają rękę kart Sushi, wybierają jedną, którą zatrzymują, a następnie przekazują resztę swojej ręki graczowi po lewej stronie. Gracze starają się zebrać określone zestawy, aby uzyskać jak najwięcej punktów. Albo Munchkin, i jego wiele rozszerzeń, które mogą być bardzo głupie i zabawne, gdy gracze próbują być pierwszymi, którzy awansują swoją postać do 10 poziomu.

Jeśli lubisz być podstępny, spróbuj Spyfall, w którym gracze zadają sobie nawzajem pytania dotyczące sekretnej lokacji, ale jeden z nich jest szpiegiem i nie ma pojęcia, co to za sekretna lokacja! Jeśli chcesz rozwinąć swoją kreatywność, to powinieneś spróbować Codenames. Tutaj dajesz jednowyrazową wskazówkę swoim kolegom z drużyny, aby odgadli konkretne słowa, które są potajemnie przypisane do Twojej drużyny. Ta gra cieszy się ogromną popularnością! Albo Machi Koro – co turę rzucasz kostką i wszyscy sprawdzają swoje karty, aby zobaczyć, czy któraś z nich aktywowała się na podstawie Twojego rzutu. Zbierasz monety, za które możesz kupić więcej kart, które dają ci więcej zdolności, gdy wypadną różne liczby.

Wcale nie głupie, ale też nie przesadnie skomplikowane

Jeśli chcesz zagłębić się w strategię i nie masz nic przeciwko temu, by zabawa polegała bardziej na przechytrzaniu przeciwnika, to może spodoba ci się Carcassonne. Jest to gra polegająca na układaniu kafelków, co oznacza, że za każdym razem gra będzie wyglądać inaczej. Budując zamki, drogi i pola uprawne, gracze umieszczają swoje żetony, które nazywamy Meeples, aby zdobyć punkty, gdy zostaną ukończone. A może jesteś gotowy na najbardziej udaną grę strategiczną ostatnich 20 lat, Catan, z jej wieloma rozszerzeniami. Tutaj próbujesz zbierać zasoby, aby budować drogi, osady i miasta, starając się zdobyć 10 punktów zwycięstwa jako pierwszy.

Gry przeznaczone dla strategicznych fanatyków

Wreszcie, jeśli szukasz trochę poważnej strategii -mówimy o grach, które zajmują więcej czasu, aby przeczytać i zrozumieć zasady, i więcej czasu, aby zagrać. Tutaj znajdziesz gry takie jak Pandemia, która jest grą kooperacyjną, w której gracze pracują razem próbując wyleczyć świat z chorób. A może chcesz spróbować gry, która obejmuje coś, co nazywa się Deck Building. Dominion jest pierwszą grą z tą mechaniką, w której używasz swojej 10-kartowej talii do kupowania nowych kart z magazynu, a następnie dodajesz je do istniejącej talii, dzięki czemu twoja talia staje się coraz większa w miarę gry i daje ci dostęp do coraz większych i bardziej szalonych zdolności. To naprawdę interesująca mechanika!