Jeśli jesteś jak większość ludzi, którzy zaczęli grać w strategiczne gry planszowe w ciągu ostatnich 10-15 lat, to prawdopodobnie grałeś w Catan. Jest to pradziadziuś wszystkich gier strategicznych i poprowadził nową falę fajnych gier strategicznych. Jeśli nie próbowałeś Catanu, to naprawdę musisz go sprawdzić, aby dowiedzieć się, dlaczego jest tak popularny.

Jeśli grałeś w Catan i zastanawiasz się, w które inne gry planszowe powinieneś grać dalej, to jest to artykuł dla Ciebie! Rozbijmy to na możliwe powody, dla których lubisz Catan, a następnie polecę inną grę dla każdego z tych powodów.

Powód 1: Lubisz handlować

Jeśli lubisz fakt, że masz możliwość handlu, to warto sprawdzić Martwą Zimę. Jest to gra dla graczy grających w kooperacji przeciwko hordzie zombie, z wyjątkiem tego, że istnieje szansa, że jeden z graczy może być zdrajcą! Podczas rundy, gracze muszą handlować swoimi zasobami, aby osiągnąć określone cele, choć zdrajca ma trochę inne cele. Kolejnym fajnym aspektem tej gry jest funkcja Rozdroży, gdzie gracz po twojej prawej stronie ma na ręce kartę Rozdroży, która ma specyficzny trigger. Jeśli ten trigger zdarzy się w twojej turze, wtedy ten gracz przerywa grę i odczytuje kartę Rozdroży. Jest to fajny sposób na dodanie do gry elementów tematycznych i fabularnych.

Powód 2: Lubisz budować trasy

Jeśli lubisz budować swoje osady i rzeźbić nowe obszary za pomocą dróg, to sprawdź Wsiądź do Pociągu. Istnieje wiele odmian do wyboru, ale wszystkie mają te same podstawowe zasady: Każdy z was dostaje tajne trasy z jednej lokacji do drugiej, a wy próbujecie zbudować trasę kolejową, aby je połączyć. W swojej turze możesz wziąć 2 dowolne zakryte karty lub zagrać karty w pasującym kolorze, aby umieścić pociągi na planszy. Jest to super proste, ale bardzo regrywalne. W każdej chwili możesz też spróbować szczęścia i wziąć więcej kart tras, ale jeśli nie uzupełnisz ich do końca gry, to dadzą ci one ujemne punkty!

Powód 3: Lubisz rzucać kośćmi

Jeśli lubisz rzucać kostką co turę i widzieć, co się stanie, to sprawdź Castles of Burgundy, gdzie grasz jako arystokrata próbujący zbudować swoje księstwo. Ta gra jest nieco bardziej wymagająca niż Catan, ale robi coś naprawdę interesującego z kośćmi. Zamiast robić to, co wskazuje kostka, rzucasz kostkami, a następnie przypisujesz je do różnych akcji. Jest to miły zwrot w toczeniu kośćmi, ponieważ zmusza cię do podejmowania decyzji za pomocą swoich rzutów kostką, zamiast być na ich łasce. Chociaż losowość jest nadal czynnikiem, niekoniecznie wygrasz, jeśli wyrzucisz więcej szóstek niż przeciwnicy.

Powód 4: Lubisz zmienny setup

W Catanie każda gra jest inna ze względu na losowość ustawień. Jeśli to naprawdę łaskocze twoją wyobraźnię, to sprawdź Imhotep. Ta gra nie jest tak losowa, ale ma wiele sposobów, w jaki można ją ustawić i grać. Po rozegraniu gry podstawowej, możesz odwrócić dowolną z plansz, aby uzyskać alternatywną stronę, która oferuje inne cele. Niezależnie od konfiguracji, starasz się budować pomniki poprzez wyczucie czasu, kiedy należy wykonać które z czterech głównych działań. Jest to sprytna gra, która pozwala na więcej regrywalności dzięki zmiennej konfiguracji.

Powód 5: Lubisz pokrzyżować plany swoim przyjaciołom

Jeśli grasz w Catan, bo naprawdę lubisz wchodzić w drogę swoim przyjaciołom i uniemożliwiać im stawianie swoich osad tam, gdzie chcą, to sprawdź Small World. W tej grze gracze kupują określone rasy, które składają się z 2 losowych kafelków: rasy i modyfikatora. Tak więc, w jednej grze możesz mieć Latające Krasnoludy i Berserkowe Olbrzymy, podczas gdy w następnej możesz mieć Duchowe Orki i Heroiczne Szkielety. Gracze używają swoich ras do zajmowania regionów na mapie i otrzymują złotą monetę na koniec swojej tury za każdy region, który zajmują. Jak zapewne się domyślasz, aby zdobyć więcej regionów, będziesz musiał atakować swoich przyjaciół!